Lietuviški augalų pavadinimai

Svaidenis


Raukšlėtasis svaidenis ( Momordica charantia ) - vienmetė moliūginių ( Cucurbitaceae ) šeimos, greitai auganti liana, kuri plačiai paplitusi Indijoje, Honkonge, Kinijoje, Azijos šalyse.

Šio augalo yra 45 rūšys. Kelios rūšys skiriasi nuo kitų tuo, kad lapai ir stiebai dilgina rankas kaip dilgėlė, vos prie jų prisilietus. Todėl ir pavadinimas momordicus – dilginantis. Vaisiams pradėjus nokti - dilginimas dingsta. Kitoms rūšims tai nebūdinga.

Svaidenio dekoratyvi, pirštuota lapija, sodrios žalios spalvos. Įspūdingi raukšlėti vaisiai, kuriems skilus matosi sėklos.

Žiedai ryškūs geltoni su rausvu atspalviu ir maloniu aromatu. Vaisiai pailgi, apvalinti, gruoblėti.

Vaisiai valgomi švieži ir marinuoti. Kai kurių rūšių šaknys, sėklos, lapai Azijos šalyse naudojami medicinoje. Vaisių skonis aitrus. Masė aplink sėklas skani. Tačiau, jei norima vartot ir tą gruoblėtą vaisių – reikia nuplikinti. Tada galima naudot į troškinius, sriubas.Galima supjaustytus smulkiau apkepti aliejuje.

Kadangi šilumamėgis – rudeninis šaltukas pražūtingas. Šalna lapus nuspalvina geltonai. Augalas jau būna užauginęs beveik visus vaisius, tad belieka augalą tik išrauti. Mažesnius vaisius galima palikti kaip suvenyrus.

Vienas augalas balkoną gali paversti tikrų tikriausiom džiunglėm. Belieka tik įsitikinti..