Lietuviški augalų pavadinimai

Malonumas sielai, užsiėmimas žiemai


"Bonsas" iš sausuolių

Rudenėjant ar net įpusėjus vasarai žvelgdami į bebaigiančius žydėti vienus ar kitus augalus, pagalvojam kokie gražūs stiebeliai, besiformuojančios sėklų dėžutės. Ne visi susimąstome, kad kai kurių peržydėjusių, išauginusių sėklų dėžutes augalų galime komponuoti papuošimus namams ar mielas dovanėles draugams.

Žinoma, sakysime, jei reiks – nusipirksiu. Tačiau turint savo, tuo pačiu prisimenama vasara, skynimo laikas, laikas, kai bėgioji, ieškodamas vietos džiovinimams.

Geriausia džiovinti vėdinamoje, nesaulėtoje patalpoje. Jei patalpa tokia, tačiau šviesi, augaliukus įsukime į laikraštį, suriškime kotus ir pakabinkime žemyn žiedais.

Jei pastebėsime pelėsių požymius, tokius augaliukus teks išmesti. Pelėsius išduoda baltos apnašos ir juoda drėgna masė.

Kompozicija virtuvei papuošti

Pabandykime pereiti sodą ir pažiūrėti, suskaičiuoti kiek turime augalėlių, kuriuos galėsime panaudoti žiemą kompozicijoms. Kartais jau skinant vaizduotėje šmėsteli mintis kaip ką padarysim.

Pradėkime nuo vienmečių ir dvimečių augalų, nes jie pirmieji nužydės ir prašysis nuraunami. Burnotis – įvairių formų žiedynai, sraigūnė, kermėkas, zunda, blizgės pinigėliai, guboja, karlina, dekoratyvinis miežis, juodgrūdė melsvažiedė ar visai kitą sėklų dėžutės formą turinti gelsvažiedė.

Labai tinka kukurūzai. Jų burbuolės įvairių spalvų, formų, netgi vienoje burbuolėje grūdai kelių spalvų.

Originali žvakidė

Daugiamečių taip pat rasime nemažai, kurios puikiai tiks. Tai vilkdalgių, viendienių ankštelės, diktono žvaigdždelės. Ežiuolės žiedlapiams nukritus lieka gražus, spalvingas jos viduriukas, lyg mažas ežiukas.

Galima džiovinti vaistinio šalavijo, levandos, miskanto, melvenės, rugiaveidės, eraičino šluoteles.

Įdomios paprasto ar sumedėjusio bijūno sėklų dėžutės.

Puokščių pagyvinimui tiks rykštenės, kraujažolės, liatriai, viržiai.

Vainikas iš kankorėžių, riešutų

O kokios kompozicijos be rožių? Jas galima džiovinti kotais į viršų kaip kitas gėles arba smėlyje. Smėlyje išdžiovinti žiedai būna mažiau susiraukšlėję, spalvingesni.

Į kartoninė dėžutę įpilkime truputį smėlio, sudėkime žiedus. Ant jų atsargiai, pamažu pilkime smėlį. Smėlis turi pasiekti visus žiedlapių tarpelius ir juos užpildyti. Smėlio reikia pilti tiek, kad žiedai pilnai pasislėptų.

Žiedai išdžiūsta per dvi – tris savaites. Vėliau juos galima naudoti puokštėms. Žinoma, pirmiau reikia smėlį iš žiedelių iškratyti. Iškaitinus smėlį, jį bus galima naudoti džiovinant kitus augalus ar palikti kitiems metams.

Tokiu būdu galima džiovinti gana didelius žiedus: jurginų, bijūnų, chrizantemų ir pan. žiedus.

Galima susidžiovinti putino uogų, dumplūnės, rožūnės, lubino, kanų, blakėžudės sėklų dėžutes. Savotiškai įdomi serenčio dėžutė, kurioje gyveno sėklos. Taip pat tinka durnaropių, ricinmedžio, bandrenio, karšulio dygliuotos sėkladėžės.

Kompozicijoms labai tinka įvairiausių formų dekoratyviniai moliūgėliai, cukinijos. Kartais vos vienos kitos detalės reikia, kad kompozicija suspindėtų.

Kompozicija iš daržovių

Ruduo – tas metas, kai dažniau būname gamtoje, grožimės lapų spalvų žaismu. Vaikštinėdami atkreipkime dėmesį į medžių sėklų dėžutes, šakeles, kankorėžius, kurie būna įvairių formų, dydžių. Net nepajusime kaip sukaupsime įvairiausios floristinės medžiagos, kuria beliks tik pasinaudoti. Žiema jau ne už kalnų... O gal artimo draugo ar giminaičio gimtadienis čia pat?.. Nustebinkit originalumu ne tik juos, bet ir save, kad gal būt sugebate daugiau nei galvojote apie save.

Kompozicija su lagenarija

Juk kartais visai „iš nieko“ pasiseka padaryti kažką originalaus. O jei dar būna pastebėta ir įvertinta – atsiranda noras, potraukis kurti, dalinti draugams džiugesį, šilumą ne tik per šventes. Juk didžiausia šventė tada kai širdyje smagu, kai savo darbo rezultatu nustebini net save.