Lietuviški augalų pavadinimai

Prisiminimų skraistę praskleidus – močiutės darželio gėlės


Beveik kiekvienas prisimenam kaimą, prisimenam nerūpestingą vaikystę ir močiutės darželį, dėl kurio nekartą gavome barti.. tai numynėm gėlytę tai kamuolys skriedamas nulaužė žiedelį. O močiutė, lyg būtų suskaičiavusi visus žiedelius, pasiteirauja kažkur „pradingo“ žiedelis, ryte lyg ir buvo..

Kas nėra gavęs barti.. kas nėra matęs darželyje augančių gėlių. Kokios tos „vaikystę primenančios“ gėlės?

Apynio spurgeliai

Dažnus namus saugodavo apsiraizgęs apynys, kuris žaliais lapais puošė nedažytą kaimišką namą. Vėliau nokino vaisius, primenančius kankorėžiukus.

Koks darželis be jurginų, rūtų, piliarožių, žioveinių, serenčių. Centre puikavosi rausvaskruosčiai dailieji auskarėliai. Už tvoros bujojo muilinė guboja, močiutės vadinama „šparagu“.

Sodo krašte puikavosi kelios spalvos alyvų, galvas aukštai iškėlę linguodavo vėjyje.

Alyvos

Saulutės puošė takelius, rūtos atstojo gyvatvorę, labai patiko miško šilagėlių švelnumas. Smagu buvo atsigulti šalia šilagėlės taip, kad vėjas kedendamas šilagėlės kasas liestų nosytę. Paguli pasidžiaugi, atsisveikinimui pamojuoji ir nustraksi namo. Pasijauti lyg pasikalbėjus.

Daugelio močiutės namuose augusių gėlių nepamenu, kadangi prisiminimai siekia penktus – šeštus mano gyvenimo metus.

Džiaugiausi turėdama savo gyvenimo medį – vyšnią, kuri gerokai buvo mane praaugusi. Norint pasiskinti saldesniu vyšnukių, tekdavo ropštis ant „lauko virtuvėlės“ stogo.. ir kiek jų ten galėjo būti.. bet kai žinai, jog tai tavo medis ir kad jos gimtadienis sutampa su manuoju – tikrai džiugu.

Ilgiuosi aš tų namų, savo vyšnukės, namas prieš daugiau nei 30 metų nugriautas, sodas palaidotas. Vietą mena tik kalnelis, kuri matosi iš tolo tarp miško kiaurymės.

Kaimą primena runkelių laukai, bulvių kasimas arkliui nuarus, dantytais kauptukais sklaidyti žemes ir rinkti bulves. Tekę rinkti bulves, bet koks ten rinkimas tokių rinkėjų..

Iš vaikystės pamenu žemuogių lysvelę, kurioje keli krūmeliai buvo geltonų. Jos iš vaikystės dienų likę skaniausios, gražiausios. Koks darželis be saulėgrąžų, pelėžirnių, astrų, šiurpinių gvazdikų, sinavadų, tulpių ar narcizų.

Pamenu, viduryje įrėmintą gėlyną. Aplink kitokie augalai, o kur dar gandrasnapės lelijos..

Gandrasnapiai