Lietuviški augalų pavadinimai

Sodo mėlynė


Sodo mėlynė ( Saracha edulis ) - daržovinė saracha, kol kas mažai paplitusi bulvinių ( Solanaceae ) šeimos atstovė iš Pietų Amerikos, savo išvaizda panaši į juodąją kiauliauogę.

Tai žolinis augalas, krūmas, panašus į paprikas.

Ant stiebo ties kiekvienu bambliu išauga po dvi šakeles, kurių pažastyse formuojasi 1 cm skersmens gelsvi žiedai. Sunokę uogos silpnai laikosi ant šakų, o pernokę ir visai nukrenta. Tuomet jos būna mėlynai juodos, lyg vaškinės.

Sodo mėlynės lapai smulkesni, nei paprikų. Žiedai, kaip paprikų, tik vaisiai vyšnios dydžio. Augalams atramų nereikia. Kad lengviau būtu uogas skinti apatines šakeles galima pririšti. Būtent apatinės būna plačiausiai nutolusios nuo stiebo.

Auginamos saulėtoje vietoje ar šiltnamyje – skonis primintų mėlynes, tik su prieskoniu. O jei vėsioj žemėj, kur saulė neužsuka – uogos beskonės.

Dauginamos sėklomis. Sėklas sėti kovo pabaigoj - balandžio pradžioj. Išpikiavus prižiūrėti kaip pomidorus, o po visų šalnų sodinti į lauką. Augalui reikia rūgščios žemės. Sodinti galima į šiltnamį ir lauke. Savidulkis augalas, tad uogų sulauksime ir be dirbtinio apdulkinimo.

Rugpjūčio pabaigoje reikia patrumpinti viršūnes, kad spėtų subrandinti užmegztas uogas. Jos žydi ir dera iki pirmųjų šalnų. Pakirstos šalnų – suglemba, uogos nukrinta. Nukritusios, nesurinktos uogos per žiemą puikiai išsilaiko ir pavasarį sudygsta. Visa tai priklauso nuo pasodinimo vietos, šviesos, šilumos, žemės sudėtinių dalių, tręšimo, augimo vietos. Uogas galima valgyti šviežias, naudoti desertiniams patiekalams, kompotams, košėms nuspalvinti.