Lietuviški augalų pavadinimai

Margainis


Margainis margalapis

Margainis ( Silyvum Mariamum ) - astrinių ( Asteraceae ) šeimos vienmetis ar dvimetis augalas iš Viduržemio jūros regiono.

Užauga 80 – 200 centrimetrų aukščio.

Stiebai statūs, tvirti, vagoti, šakoti, pliki.

Lapai kiaušiniški, išmarginti baltomis dėmėmis. Kraštai dantyti, dygliuoti. Apatiniai lapai stambūs, viršutiniai gaubiantys stiebus.

Žiedai – graižai, primenantys usnies žiedus 4 – 5 centimetrų skersmens, kurių kiekvienas žydi apie mėnesį. Žiedai violetiniolyvinio atspalvio. Esama ir baltų. Žydi liepos – rugsėjo mėnesiais.

Margainio žiedas
Margainio sėklos pasiruošę skrydžiui

Šis augalas ne tik dekoratyvus, bet ir turintis gydomųjų savybių kepenų ligoms gydyti. Vaistams naudojami jauni augaliukai, šaknys, sėklos. Šiais klausimais reikia tartis su gydytojais, vaistininkais.

O mes iš tolo pasidžiaukime vešlia lapija.

Be paprastojo (margalapio) margainio, auginus ir pilkalapį, kurio sėklos atkeliavo iš Italijos. Pirmais metais augino pūkuotus, sidabriškus lapus, kurių krašteliai buvo dygliuoti. Antrais metais smarkiai stiebėsi į viršų, augino šakas su gausiais žiedynais. Aukščiausi žiedai pasiekė net 2,5 metro aukštį. Du metus verta auginti tik dėl sėklų, nes dekoratyvesnis pirmaisiais metais. Pilkalapis margainis reikalauja daugiau vietos nei paprastasis, kuris žydi pirmaisiais metais.

Margainis pilkalapis antrų metų pavasarį
Pilkalapio margainio pumpuras