Lietuviški augalų pavadinimai

Klemaliai


Sirijinis klemalis

Klemaliai ( Asclepias ) - klemalinių ( Asclepiadaceae ) šeimos daugiamečiai žoliniai augalai, kilę iš Pietų ir Šiaurės Amerikos, Afrikos.

Visų klemalių pieninės sultys yra nuodingos, naudojamos karpų gydymui. Klemalių lotyniškas vardas yra graikų medicinos dievo Asclepios (Ἀσκληπιός) garbei už jo vaistines savybes.

Visi klemaliai vertingi augalai jei turime bitučių ar norime, kad jos dažniau lankytų mūsų sodus. Jie žydi viduryje vasaros ir saldus žiedų aromatas vilioja ne tik drugelius, bites...

Sirijinis klemalis ( Asclepias syriaca ) - tai 140-170 cm aukščio žoliniai augalai tiesiais stiebais. Lapai pilkai žali su rausvomis lapagyslėmis. Žiedai rusvi, sutelkti į rutulio pavidalo žiedynus ant kotelių, lapų pažastyse. Vaisiai - žalios gofruotos pailgos 10-12cm ilgio dėžutės. Jose daug tamsiai rudų sėklų su šilkiniais baltais "parašiutais".

Sirijinis klemalis geriausia tarpsta atviroje vietoje, tačiau juos sodinti reikia apgalvotai, nes gana agresyviai plinta šakninėmis atžalomis. Žinoma, nereikalingi augaliukai nesunkiai išraunami. Galima juos sodinant kažkuo įrėminti arba sodinti į didelius indus.

Dauginamas atžalomis, sėklomis.

Sirijinio klemalio sėklos

Raudonžiedžio klemalio ( Asclepias incarnata ) tėvynė Rytų ir Centrinė Amerika.

Lyginant su sirijiniu, raudonžiedžio klemalio žiedai ryškesni, mažiau kvapnūs, jis neplinta šaknų atžalomis.

Raudonžiedis klemalis gali augti ir pavėsyje, po medžiais, drėgnesnėse vietose, vandens telkinių pakrantėse.

Dauginamas kero dalinimu, sėklomis.

Raudonžiedis klemalis

Gumbiniai klemaliai ( Asclepias tuberosa ) - neaukšti, 50-70 cm aukščio augalai su ryškiais oranžiniais žiedais.

Šie klemaliai nelabai mėgsta būt dalinami, persodinami. Jie jautresni žiemoms, todėl viena kita eglišakė ir pamulčiavimas durpėmis tikrai nepakenktų norint išsaugoti šį grožį.

Gumbinis klemalis