Lietuviški augalų pavadinimai

Kana (Pypytė)


Kana ( Canna ) - pypytinių ( Cannaceae ) šeimos 50 – 200 cm aukščio augalas iš Indijos, todėl ir vadinamas – indijine kana.

Stiebas stačias. Lapai tamsiai žali, raudoni, bordo, margi. Žiedai raudoni, geltoni, rožiniai, oranžiniai, vienspalviai ar taškuoti. Žydi nuo liepos iki rudens. Esama aukštaūgių ir žemaūgių.

Sodinti saulėtoje, šiltoje, apsaugotoje nuo vėjų, trąšioje, giliai įdirbtoje dirvoje. Tinka sodinti gėlynuose, jų pakraščiuose, prie tvorų ar vietoj jų, daugiamečių gėlių lysvėse, vazonuose.

Galima per vasarą auginti balkone, pasodinus į didesnį vazoną. Rudenį, po pirmųjų šalnų iškasti ir per žiemą laikyti sausame rūsyje, retkarčiais papurškiant vandeniu kerus, kad neperdžiūtų.

Dauginama dalijant šakniagumbius ir sėklomis. Sėklos sėjamos kovo mėnesį į dėžutes. Kad lengviau dygtų reikia 2 – 3 valandas pašaldyti šaldytuve. Į lauką sodinami birželio mėnesį. Žydi antrais metais.

Dalyti šakniagumbius prieš sodinant, daiginant. Į nuolatinę vietą sodinti po šalnų. Rudenį, po pirmųjų šalnų iškasti, nupjauti stiebus ir per žiemą laikyti sausoje, vėsioje patalpoje.