Lietuviški augalų pavadinimai

Dygmoliūgis


Dygmoliūgio lapija
Dygmoliūgio vaisius

Ilgakotis dygmoliūgis ( Cyclanthera pedata ) - moliūginių ( Cucurbitaceae ) šeimos vienmetė liana, dekoratyviais, pirštuotais, plonais lapeliais.

Greitai augantis vijoklis, kurio jaunus baltus, spygliukus turinčius, į pipirus panašius vaisius galima naudoti maistui. Tereikia apvirti, vėlesnis ruošimas – kaip šparaginių pupelių.

Sunokę vaisiai maistui nenaudojami, kadangi vidus pasidaro tuščiaviduris.

Noksta sėklos. Iš pradžių buna rusvos, vėliau juodos – plokščios,nelygiais kraštais. Tokios, laikomos sunokusiomis. Jas pavasarį galima sėti.

Prieš sėją sėklas reikia pamirkyti, o jau tada į žemę.

Sėti ne anksčiau balandžio mėnesio, kadangi, jei užsitęs šalnos, užsitęs ir sodinimas – ištįs ir sunkiai adaptuosis žemėj, greičiausiai žus. Todėl geriau sodint mažesnius, bet tvirtesnius daigus.Sodint šiltoj, saulėtoj vietoj. Statyt aukštas atramas, kadangi vienas augalas gali į aukštį ir plotį išsikeroti 4 ir daugiau metrų. Tad, jei turim negražų statinį ar kažkuo reikia greitai apželdint – šis tinkamiausias.

Vasaros vidury pradeda žydėti, tačiau gausiausias žydėjimas rugpjūčio gale.

Žiedų iš tolo nesimato, kadangi jie labai smulkūs, dauguma į kekes susitelkę, gelsvi, balti.

Augalas šilumamėgis, tad po pirmųjų šalnų suglemba. Tokiu metu reikia nurinkti vaisius, išrinkti sėklas, kurių reiks naujai sėjai pavasarį.

Augalą išrauti, tačiau neišmesti. Iškasti griovius ir į juos paskleidus suguldyti. Užpilti žemėmis. Tokie per žiemą supus, o ta vieta – pasitręš.

Taip, kad šio augalo nėra nieko, ko nebūtų galima panaudoti.