Lietuviški augalų pavadinimai

Citrininis agurkas


Citrininiai agurkai ( Cucumis sativus “Citrus” ) - moliūginių ( Cucurbitaceae ) šeimos augalai, labiau panašūs į kabančias citrinas, nei į agurkus, todėl kai kuriose šalyse jį vadina - kristaliniu obuoliu. Tačiau su citrina ar obuoliu nieko bendro neturi.

Stiebas storesnis, lapai šiek tiek didesni už įprastų agurkų. Augalas gali išaugti iki 5m, todėl tokiems stambiems, masyviems augalams reiktų tvirtų atramų, kuriomis galėtų kopti.

Sėti balandžio pradžioje (galima sėklas pamirkyt pora val) į atskirus indelius. Uždengti plėvele ir padėti šiltai iki sudigs. Išdygusius iškelti į šviesą, nudengti ir pastatyti šviesioje vietoje. Kad augalas nesvirtų į vieną pusę – vazoną apsukinėti. Atšilus orams, po šalnų, išsodinti į šiltnamį. Žemei sušilus galima daigus sodinti lauke. Pridengti agro plėvele.

Galima pasėti tiesiai į lysvę. Sėti reikia tuomet, kai sėjam įprastus agurkus. Tik reikia sodinti atskirose vietose, nes šie agurkai tarpusavyje su įprastais – gali susikryžminti. Sėklas taip pat galima prieš sėją pamirkyti. Žemę reikia parinkti derlingą, minkštą, laidžią vandeniui. Dirvai nėra reiklūs, ligoms atsparūs.

Šiek tiek daigams paaugus, orams sušilus - plėvelę nuimti. Tuo metu jau ruošiasi žydėti. Vaisių skonis primena agurko, gal kiek švelnesnis. Maistui naudojami jauni. Valgomi žali, marinuoti, rauginti. Galima marinuoti darant visų turimų agurkų asorti:citrininiai, balti, įprasti, melotrija, angurija. Vėliau odelė sustorėja, pagelsta. Galiausiai tampa oranžiniais. Tokius geriau palikti sėklai.

Sodinti reikia toli nuo paprastų, kad nesusikryžmintų. Pasodintus apdengti agro plėvele ir nuimti sušilus orams. Sušilus, o agurkų daigams paaugus, pradėjus žydėt - plėvelę nuimti.