Lietuviški augalų pavadinimai

Afrikietiškas agurkas


Melotria Jacoba
Vaisiai

Afrikietiški agurkai ( Melotria Jacobra ) – moliūginių ( Cucurbitaceae ) šeimos labai išvaizdžius, mažus agurkus vedanti liana, kurios stiebai gali siekti 3 - 5 m į aukšti ir 2 - 3 m į plotį. Melotrijų tanki lapija, lapai žymiai mažesni nei įprastų agurkų. Vaisiai 1,5 - 2,5 cm ilgio, panašūs į mažus arbūziukus. Skonis agurkų, tik su rūgštelės prieskoniu. Kuo agurkai senesni, tuo odelė rūgštesnė. Sodinti prie sienų, atramų, kad vėliau turėtų į ką kabintis.

Afrikietiškų agurkų nepuola ligos. Auginimas kaip įprastų.Skirtumas tas, kad šiems reikia pergolių ar sienos, o įprastiems užtenka vien atramų.

Sėklas sėti kovo pabaigoje, balandžio pradžioje. Kaip ir visus agurkus, rekomenduojama sėti į atskirus indelius, nes nemėgsta persodinimų. Po šalnų išsodinti į lauką. Nakčiai geriau pridengti agro plėvele, nes augalas bijantis šalnų.Atšilus orams dar kurį laiką nesimato augalo augimo. Priežastis ta, kad tuo metu augina po žeme gumbą. Tai trunka savaitę, pusantros ar net iki mėnesio.Vėliau prasideda stiprus augimas. Žiedeliai mažučiai, geltoni, vėliau juos pakeičia maži agurkėliai. Po pirmų šalnų pagelsta visi lapai. Šių augalų šaknys primena bulves, kurios nėra valgomos. Jas per žiemą išlaikius, pavasarį galima sodinti ir sulaukti dar didesnio ir ankstyvesnio derliaus. Tuos gumbus laikyti vėsiame rūsyje smėlyje.Pavasario pradžioj matosi “bundančios akelės”. Vadinasi - puikiai peržiemojo. Atėjus šiltiems orams galima išsodinti į lauką.

Vaisius galima valgyti žalius, marinuotus.